W ostatnim czasie audytor Bonega Menso przeprowadzał badania termowizyjne w lokalu mieszkalnym. Audytor zidentyfikował problem wychłodzenia ściany zewnętrznej narożnej. Właściciel budynku zgłosił występowanie zagrzybienia w tym obszarze, co wzbudziło poważne obawy o zdrowie mieszkańców oraz integralność strukturalną lokalu.
Podczas oceny zjawiska zwrócono uwagę na kilka kluczowych aspektów czyli temperaturę przegrody, wilgotność powietrza, działanie systemu grzewczego oraz wentylację. Analiza wykazała, że napływ powietrza przez nawiewniki działa prawidłowo, wentylacja jest sprawna, a ustawienie grzejnika i wartości temperatury są zgodne
z normami. Dlatego te elementy nie powinny być przyczyną zaobserwowanego problemu. Poniżej znajdują się termogramy wykonane podczas badań.
Rysunek 1. Obniżenie średnie temperatury o około 0,5 stopnia w dolne części ściany zewnętrznej.
Rysunek 2. Działający nawiewnik. Prawidłowa wentylacja w lokalu mieszkalnym.
Rysunek 3. Obniżenie średniej temperatury o około 2 stopnie w dolnym narożu ściany zewnętrznej.
Rysunek 4. Badanie analizowanej przegrody z zewnątrz. Podniesiona temperatura płyty balkonowej. Prawdopodobnie brak izolacji termicznej od góry płyty balkonowej.
Rysunek 5. Badanie analizowanej przegrody z zewnątrz. W zaznaczonym obszarze mamy prawdopodobnie ścianę cokołową. Może ona mieć zmniejszoną grubość izolacji względem ściany zewnętrznej.
Oto możliwe przyczyny wychłodzenia ściany w tym konkretnym przypadku:
Jak możemy zaradzić w tej konkretnej sytuacji?
Aby poradzić sobie z problemem wychłodzenia ściany oraz zagrzybienia, możemy podjąć następujące działania:
Podsumowanie
Dzięki badaniom termowizyjny i wiedzy audytora energetycznego udało się zlokalizować prawdopodobną przyczynę powstawania zawilgocenia na ścianie wewnętrznej. Jednak aby badanie było miarodajne i wiarygodne, badanie musi się odbyć po zachodzie słońca lub przed jego wschodem (trudno jednak umawiać się na wizytę o 5 rano) – w praktyce przynajmniej 2-3 godziny po jego zachodzie, przy różnicy temperatur pomiędzy wnętrzem i zewnętrzem 15 ÷ 25 °C, optymalnie około 20 °C. Właśnie zaczyna się okres zimowy i na zewnątrz mamy odpowiednie warunki, dlatego zachęcamy do skorzystania z termowizji.
Ostatnio dodane
Kategorie