+48 517 057 707

info@bonegamenso.pl

Toszecka 25b/6

44-102 Gliwice

Problemy z wychłodzeniem ściany narożnej, czyli ciekawe studium przypadku w lokalu mieszkalnym.

Problemy z wychłodzeniem ściany narożnej, czyli ciekawe studium przypadku w lokalu mieszkalnym.

W ostatnim czasie audytor Bonega Menso przeprowadzał badania termowizyjne w lokalu mieszkalnym. Audytor zidentyfikował problem wychłodzenia ściany zewnętrznej narożnej. Właściciel budynku zgłosił występowanie zagrzybienia w tym obszarze, co wzbudziło poważne obawy o zdrowie mieszkańców oraz integralność strukturalną lokalu.

Podczas oceny zjawiska zwrócono uwagę na kilka kluczowych aspektów czyli temperaturę przegrody, wilgotność powietrza, działanie systemu grzewczego oraz wentylację. Analiza wykazała, że napływ powietrza przez nawiewniki działa prawidłowo, wentylacja jest sprawna, a ustawienie grzejnika i wartości temperatury są zgodne
z normami. Dlatego te elementy nie powinny być przyczyną zaobserwowanego problemu. Poniżej znajdują się termogramy wykonane podczas badań.

Rysunek 1. Obniżenie średnie temperatury o około 0,5 stopnia w dolne części ściany zewnętrznej.

Rysunek 2.  Działający nawiewnik. Prawidłowa wentylacja w lokalu mieszkalnym.

Rysunek 3.  Obniżenie średniej temperatury o około 2 stopnie w dolnym narożu  ściany zewnętrznej.

Rysunek 4.  Badanie analizowanej przegrody z zewnątrz. Podniesiona temperatura płyty balkonowej. Prawdopodobnie brak izolacji termicznej od góry płyty balkonowej.

Rysunek 5.  Badanie analizowanej przegrody z zewnątrz. W zaznaczonym obszarze mamy prawdopodobnie ścianę cokołową. Może ona mieć zmniejszoną grubość izolacji względem ściany zewnętrznej.

Oto możliwe przyczyny wychłodzenia ściany w tym konkretnym przypadku:

  1. Zasłanianie naroża przez meble: Narożna część ściany, wystawiona na niższy profil temperatury, może być częściowo zasłonięta przez meble. To ogranicza dostęp powietrza, co prowadzi do niedogrzania tych przestrzeni oraz utrudnia wentylację.
  2. Problemy z izolacją płyty balkonowej: Z analiz termograficznych wynika, że płyta balkonowa sąsiedniego lokalu nie była izolowana od zewnątrz. Może to prowadzić do powstawania mostków cieplnych, które mają negatywny wpływ na temperaturę naroża ściany.
  3. Ściana cokołowa: Wskutek różnic poziomu terenu, część przedmiotowej ściany może pełnić rolę zewnętrznej ściany cokołowej, która posiada mniejszą ilość izolacji w porównaniu do górnej części ściany.

Jak możemy zaradzić w tej konkretnej sytuacji?

Aby poradzić sobie z problemem wychłodzenia ściany oraz zagrzybienia, możemy podjąć następujące działania:

  1. Usunięcie mebli: Przesunięcie lub usunięcie mebli z narożnika ściany umożliwi lepszą wentylację oraz ogrzanie tego obszaru. Zapewni to swobodny przepływ powietrza.
  2. Docieplenie ściany cokołowej: Zastosowanie izolacji w przestrzeni pod balkonem sąsiada powinno być stosunkowo łatwe do wykonania i przyczyni się do poprawy właściwości termicznych.
  3. Docieplenie płyt balkonowych: Choć może być to trudne technicznie ze względu na konieczność rozbiórki obecnych posadzek, pełne docieplenie balkonów znacząco poprawi izolacyjność i pomoże w eliminacji mostków cieplnych.

Podsumowanie

Dzięki badaniom termowizyjny i wiedzy audytora energetycznego udało się zlokalizować prawdopodobną przyczynę powstawania zawilgocenia na ścianie wewnętrznej. Jednak aby badanie było miarodajne i wiarygodne, badanie musi się odbyć po zachodzie słońca lub przed jego wschodem (trudno jednak umawiać się na wizytę o 5 rano) – w praktyce przynajmniej 2-3 godziny po jego zachodzie, przy różnicy temperatur pomiędzy wnętrzem i zewnętrzem 15 ÷ 25 °C, optymalnie około 20 °C. Właśnie zaczyna się okres zimowy i na zewnątrz mamy odpowiednie warunki, dlatego zachęcamy do skorzystania z termowizji.

Bonega Menso

Ostatnio dodane

badanie-kamera-termowizyjna-gdansk53242-3531969
Problemy z wychłodzeniem ściany narożnej, czyli ciekawe studium przypadku w lokalu mieszkalnym.
Czytaj więcej
Dom-jednorodzinny-4
TWÓJ AUDYTOR ENERGETYCZNY: Badania Termowizyjne w Budownictwie: Co To Jest i Dlaczego Jest Ważne?
Czytaj więcej
ey-audyt-energetyczny175923042
TWÓJ AUDYTOR ENERGETYCZNY: Audyt energetyczny dużego przedsiębiorstwa. Wymogi, zasady i zwolnienia od obowiązku.
Czytaj więcej
front-view-stacked-coins-with-dirt-plant
UWAGA! Rusza III edycja programu Kredyt Ekologiczny!
Czytaj więcej
excellent-female-student-choosing-vintage-book-library
Nabór wniosków w ramach Inwestycji B1.1.4 Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) „Wzmocnienie efektywności energetycznej obiektów lokalnej aktywności społecznej”Nabór wniosków
Czytaj więcej
to www
TWÓJ AUDYTOR ENERGETYCZNY: Czym jest kompleksowa termomodernizacja? Przepisy i ich praktyczne zastosowanie.
Czytaj więcej
White bougainvillea flowers with blue sky copy space
TWÓJ AUDYTOR ENERGETYCZNY: "Audyt czyste powietrze" - czyli na co warto zwrócić uwagę na początku drogi?
Czytaj więcej
Ecological,House,With,Low,Consumption,On,Renovation,With,Insulation
„Nowy program pomocowy FENX.01.01 Efektywność energetyczna”
Czytaj więcej
biale-certyfikaty
Twój audytor energetyczny: „Białe certyfikaty” czyli świadectwa efektywności energetycznej jako sposób na poprawę efektywności energetycznej w budynkach.
Czytaj więcej
hands-holding-light-bulbs
Klaster energii: Nowa era współpracy w branży energetycznej
Czytaj więcej

Kategorie