+48 517 057 707

info@bonegamenso.pl

Toszecka 25b/6

44-102 Gliwice

TWÓJ AUDYTOR ENERGETYCZNY: „Audyt czyste powietrze” – czyli na co warto zwrócić uwagę na początku drogi?

TWÓJ AUDYTOR ENERGETYCZNY: „Audyt czyste powietrze” – czyli na co warto zwrócić uwagę na początku drogi?

Inwestor, który decyduje się na wykonanie audytu energetycznego pod program „Czyste powietrze”, podejmuję tą decyzję na podstawie informacji uzyskanych w punkcie konsultacyjno-informacyjnym w ramach programu „Czyste powietrze” lub dzięki samodzielnemu pozyskaniu tych informacji np. z internetowej strony rządowej. Żeby audyt był nam rzeczywiście pomocny, należy go zrealizować przed złożeniem wniosku i przed podjęciem jakichkolwiek działań termomodernizacyjnych. Oczywiście istnieje możliwość rozliczenia prac potwierdzonych fakturami do 6 miesięcy sprzed daty złożenia wniosku do programu, lecz może się okazać, iż np. nie są one zgodne z oczekiwaniem uzyskania kompleksowej termomodernizacji (czyli wyższego poziomu dofinansowania). Celem audytu energetycznego nie jest „dorobienie dokumentu” w celu otrzymania dofinansowania, ale rzetelna analiza stanu budynku, środków finansowych inwestora oraz efektywności proponowanych rozwiązań. Zlecenie wykonania audytu po rozpoczęciu prac lub w ich trakcie nie ma większego sensu, a co gorsza może generować problemy niezgodności pomiędzy zaleceniami uzyskanymi w dokumencie, a podjętymi pracami termomodernizacyjnymi.

Nie tylko czas wykonanie audytu jest istotny, ale ważny jest wybór kompetentnej osoby wykonującej zlecenie. Jeśli podczas wstępnych rozmów z firmą audytorską, audytor nie proponuję wizji lokalnej w celu uzgodnienia zakresu audytu, powinna nam natychmiast zapalić się „lampka ostrzegawcza”. Możemy spodziewać się wtedy, iż otrzymany dokument będzie kalką, gotowcem kopiowanym dla każdego klienta, a nie indywidualną analizą naszego budynku, a przecież za taką właśnie usługę płacimy. Ale jak odszukać dobrego audytora? Najprościej zadzwonić, przedstawić zapytanie dotyczące audytu, następnie sprawdzić reakcję audytora. Przygotowałem dla Państwa zestaw pytań, które w mojej ocenie powinien zadać doświadczony audytor. Jeśli takie pytania padną podczas rozmowy, istnieje duża szansa, że zlecony audyt będzie rzetelnym i pomocnym dokumentem.

  • w jaki celu chce Pan/Pani wykonać audyt?
  • na jakim etapie jest Pan/Pani w przedmiotowym załatwianiu sprawy
  • pytania dotyczące stanu termicznego budynku (rok budowy, rodzaj konstrukcji i stan ocieplenia, z szczególnym zwróceniem uwagi na ściany zewnętrzne, dach, strop nad i pod nieogrzewanymi przestrzeniami, stolarka, rodzaj wentylacji)
  • pytania dotyczące obecnych źródeł ogrzewania i CWU, oraz tych planowanych
  • pytania o usytuowanie budynku (jak pisałem powyżej, nie jest możliwe prawidłowe wykonanie audytu bez wizji lokalnej i rozmów z inwestorem)
  • pytania o poziom dofinansowania (podstawowy, podwyższony i najwyższy)
  • przedstawienie informacji czy audyt jest wymagany

 

Kiedy jest wymagany audyt energetyczny?

Choć program „Czyste powietrze” nie we wszystkich przypadkach wymaga od inwestora okazania audytu energetycznego, to biorąc pod uwagę korzyści jakie możemy otrzymać z audytu, zawsze warto go wykonać. Tym bardziej, że dodatkowa refundacja kosztów audytu w ramach programu „Czyste Powietrze” (do wysokości 1200 zł netto) dotyczy każdej inwestycji, nie tylko kompleksowej termomodernizacji. Jednak bezwzględna wymagalność audytu dotyczy obecnie dwóch przypadków:

  1. Przedsięwzięcie obejmujące kompleksową termomodernizacje
  2. Od 14 czerwca 2024 r. – w przypadku kupna i montażu pompy ciepła z dotacją z programu „Czyste powietrze”

Tutaj warto zwrócić uwagę, iż dodatkowo od 14 czerwca 2024 r. dotacja z programu „Czyste powietrze” na pompę ciepła, kocioł zgazowujący drewno lub kocioł na pellet może być udzielona tylko wtedy, gdy urządzenie wpisane jest na listę zielonych urządzeń i materiałów (lista ZUM dostępna jest pod linkiem: https://lista-zum.ios.edu.pl/.

W następnym odcinku postaram się przedstawić i opisać czym jest kompleksowa termomodernizacja. Jak zauważamy jest to termin z którym inwestorzy często mają problem.

 

Do kolejnego przeczytania

Pozdrawiam Michał Rutecki

Audytor Energetyczny Bonega Menso

Bonega Menso

Ostatnio dodane

badanie-kamera-termowizyjna-gdansk53242-3531969
Problemy z wychłodzeniem ściany narożnej, czyli ciekawe studium przypadku w lokalu mieszkalnym.
Czytaj więcej
Dom-jednorodzinny-4
TWÓJ AUDYTOR ENERGETYCZNY: Badania Termowizyjne w Budownictwie: Co To Jest i Dlaczego Jest Ważne?
Czytaj więcej
ey-audyt-energetyczny175923042
TWÓJ AUDYTOR ENERGETYCZNY: Audyt energetyczny dużego przedsiębiorstwa. Wymogi, zasady i zwolnienia od obowiązku.
Czytaj więcej
front-view-stacked-coins-with-dirt-plant
UWAGA! Rusza III edycja programu Kredyt Ekologiczny!
Czytaj więcej
excellent-female-student-choosing-vintage-book-library
Nabór wniosków w ramach Inwestycji B1.1.4 Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) „Wzmocnienie efektywności energetycznej obiektów lokalnej aktywności społecznej”Nabór wniosków
Czytaj więcej
to www
TWÓJ AUDYTOR ENERGETYCZNY: Czym jest kompleksowa termomodernizacja? Przepisy i ich praktyczne zastosowanie.
Czytaj więcej
White bougainvillea flowers with blue sky copy space
TWÓJ AUDYTOR ENERGETYCZNY: "Audyt czyste powietrze" - czyli na co warto zwrócić uwagę na początku drogi?
Czytaj więcej
Ecological,House,With,Low,Consumption,On,Renovation,With,Insulation
„Nowy program pomocowy FENX.01.01 Efektywność energetyczna”
Czytaj więcej
biale-certyfikaty
Twój audytor energetyczny: „Białe certyfikaty” czyli świadectwa efektywności energetycznej jako sposób na poprawę efektywności energetycznej w budynkach.
Czytaj więcej
hands-holding-light-bulbs
Klaster energii: Nowa era współpracy w branży energetycznej
Czytaj więcej

Kategorie