+48 517 057 707

info@bonegamenso.pl

Toszecka 25b/6

44-102 Gliwice

TWÓJ AUDYTOR ENERGETYCZNY: Audyt energetyczny dużego przedsiębiorstwa. Wymogi, zasady i zwolnienia od obowiązku.

TWÓJ AUDYTOR ENERGETYCZNY: Audyt energetyczny dużego przedsiębiorstwa. Wymogi, zasady i zwolnienia od obowiązku.

Audyt energetyczny dużego przedsiębiorstwa. Wymogi, zasady i zwolnienia od obowiązku.

Obowiązek audytu energetycznego dla dużych przedsiębiorstw w Polsce wynika z przepisów unijnych oraz krajowych, a jego celem jest zwiększenie efektywności energetycznej przedsiębiorstw. Zgodnie z Ustawą z dnia 20 maja 2016 r. o efektywności energetycznej, duże przedsiębiorstwa są zobowiązane do przeprowadzania audytów energetycznych co cztery lata. W artykule postaram się odpowiedzieć na pytanie, jakie podmioty dokładnie podlegają obowiązkowi, w jaki sposób należy go realizować, kto taki audyt może przeprowadzić, a także jakie przedsiębiorstwa są wyłączone z ustawowego obowiązku. 

Duże przedsiębiorstwo – definicja. 

Duże przedsiębiorstwo to firma, która zatrudnia znaczną liczbę pracowników oraz osiąga wysokie przychody. W Polsce za duże przedsiębiorstwo uznaje się podmiot zatrudniający 250 i więcej pracowników. Jednak nie tylko liczba zatrudnionych osób decyduje o wielkości przedsiębiorstwa, ale przede wszystkim jego wyniki finansowe. Status dużego przedsiębiorstwa otrzymuje firma, której roczny obrót przekracza 50 mln Euro, a bilans roczny – 43 mln Euro. W związku z osiągnięciem przed dany podmiot gospodarczy satusu dużego przedsiębiorstwa, prawo nakłada na nie wiele obowiązków, część z nich wynika z prawa handlowego, ale także z innych przepisów, np. jak ze wspomnianej powyżej Ustawy o efektywności energetycznej. 

Na czym polega audyt energetyczny dużego przedsiębiorstwa?

Audyt energetyczny dużego przedsiębiorstwa to szczegółowa analiza zużycia energii w firmie, mająca na celu identyfikację obszarów, w których można poprawić efektywność energetyczną oraz zredukować koszty. Proces ten obejmuje ocenę systemów energetycznych, urządzeń, procesów produkcyjnych oraz zachowań użytkowników energii. Zgodnie z Ustawą z dnia 20 maja 2016 r. o efektywności energetycznej po zakończeniu audytu przedsiębiorca zobowiązany jest do złożenia zawiadomienia o przeprowadzonym audycie do Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. W zawiadomieniu wskazuje zidentyfikowane w audycie możliwości uzyskania oszczędności zużywanej w przedsiębiorstwie energii.

Celem audytu energetycznego jest przede wszystkim:

  1. Ocena zużycia energii: Zidentyfikowanie źródeł zużycia energii w przedsiębiorstwie oraz wskazanie obszarów, w których można wprowadzić oszczędności.
  2. Rekomendacje: Opracowanie rekomendacji dotyczących poprawy efektywności energetycznej, co może przyczynić się do zmniejszenia kosztów operacyjnych.
  3. Przestrzeganie przepisów: Wypełnienie wymogów prawnych, co jest istotne dla uniknięcia potencjalnych kar.

Podczas audytu analizowane są m.in.:

  1. Zużycie energii – jakie są źródła zużycia i jakie są trendy w czasie.
  2. Efektywność urządzeń – czy stosowane technologie są nowoczesne i energooszczędne.
  3. Oszczędności – potencjalne obszary do wprowadzenia usprawnień i inwestycji.
  4. Zarządzanie energią – jakie są procedury i polityki dotyczące zarządzania energią w firmie.

Wyniki audytu są przedstawiane w formie raportu, który może zawierać rekomendacje dotyczące działań, które mogą przynieść oszczędności oraz poprawić wpływ przedsiębiorstwa na środowisko. 

Audyt energetyczny przedsiębiorstwa. Czy warto?

Choć w artykule skupiamy się na obowiązku nałożonym na dużych przedsiębiorców, warto podkreślić, że audyt energetyczny dla dużego przedsiębiorstwa jest tym samym dokumentem, który zleca do wykonania wiele innych, mniejszych podmiotów np. w celu przygotowania się do działań modernizacyjnych w zakładzie pracy. Jako audytor energetyczny do znudzenia powtarzam, że audyt energetyczny to nie zbędna formalność, a nieoceniona wiedza, która przy mądrym zarządzaniu firmą, może przełożyć się na wyniki finansowe firmy. 

Przeprowadzanie audytów energetycznych w przedsiębiorstwach ma wiele korzyści:

  • Zidentyfikowanie oszczędności: Audyt pozwala na zidentyfikowanie obszarów, w których można zmniejszyć zużycie energii, co prowadzi do redukcji kosztów operacyjnych.
  • Optymalizacja procesów: Analiza zużycia energii może ujawnić nieefektywne procesy produkcyjne lub technologiczne, które można zoptymalizować.
  • Zwiększenie konkurencyjności: Zmniejszenie kosztów energii przekłada się na lepszą konkurencyjność na rynku.
  • Zrównoważony rozwój: Audyty energetyczne pomagają przedsiębiorstwom w osiąganiu celów zrównoważonego rozwoju i redukcji emisji CO2.
  • Wzrost świadomości energetycznej: Audyt zwiększa świadomość pracowników na temat efektywnego wykorzystania energii, co może prowadzić do dalszych oszczędności.
  • Inwestycje w nowe technologie: Wyniki audytu mogą wskazać obszary, gdzie warto zainwestować w nowoczesne technologie i źródła energii odnawialnej.

 

Dzięki tym aspektom audyty energetyczne stanowią istotny element strategii zarządzania energią w dużych i mniejszych przedsiębiorstwach.

Kto może przeprowadzić audyt dla dużego przedsiębiorstwa?

Audyt energetyczny dużego przedsiębiorstwa powinien przeprowadzić Uprawniony audytor energetyczny – osoba posiadająca odpowiednie kwalifikacje, certyfikaty i doświadczenie w zakresie audytów energetycznych. Z zasady powinien być to podmiot niezależny od audytowanego przedsiębiorstwa. Często pomimo, że duże zakładu posiadają własnych audytorów, to obowiązek audytu dużego przedsiębiorstwa realizują przez firmę zewnętrzną. 

Zwolnienia z obowiązku audytu dużego przedsiębiorstwa.

Przepisy przewidują, że duże przedsiębiorstwa posiadające system zarządzania energią określony w Polskiej Normie dotyczącej systemów zarządzania energią, wymagań i zaleceń użytkowania lub system zarządzania środowiskowego, o którym mowa w art. 2 pkt 13 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1221/2009 z 25 listopada 2009 r. w sprawie dobrowolnego udziału organizacji w systemie ekozarządzania i audytu we Wspólnocie (EMAS), są zwolnione z obowiązku przeprowadzania audytu dużego przedsiębiorstwa pod warunkiem, że w ramach funkcjonującego w zakładzie systemu przeprowadzono już audyt energetyczny przedsiębiorstwa. Taki dokument firma ma obowiązek przetrzymywać przez okres pięciu lat i udostępnić do wglądu w wypadku kontroli.

Mam nadzieję, że informacje zawarte w artykule rozjaśniły Państwu kilka kwestii związanych z obowiązkiem przeprowadzenia okresowych audytów energetycznych dużych przedsiębiorstw. Zainteresowane podmioty zachęcam do złożenia zapytania przez nasz formularz kontaktowy.

 

Bonega Menso

Ostatnio dodane

badanie-kamera-termowizyjna-gdansk53242-3531969
Problemy z wychłodzeniem ściany narożnej, czyli ciekawe studium przypadku w lokalu mieszkalnym.
Czytaj więcej
Dom-jednorodzinny-4
TWÓJ AUDYTOR ENERGETYCZNY: Badania Termowizyjne w Budownictwie: Co To Jest i Dlaczego Jest Ważne?
Czytaj więcej
ey-audyt-energetyczny175923042
TWÓJ AUDYTOR ENERGETYCZNY: Audyt energetyczny dużego przedsiębiorstwa. Wymogi, zasady i zwolnienia od obowiązku.
Czytaj więcej
front-view-stacked-coins-with-dirt-plant
UWAGA! Rusza III edycja programu Kredyt Ekologiczny!
Czytaj więcej
excellent-female-student-choosing-vintage-book-library
Nabór wniosków w ramach Inwestycji B1.1.4 Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) „Wzmocnienie efektywności energetycznej obiektów lokalnej aktywności społecznej”Nabór wniosków
Czytaj więcej
to www
TWÓJ AUDYTOR ENERGETYCZNY: Czym jest kompleksowa termomodernizacja? Przepisy i ich praktyczne zastosowanie.
Czytaj więcej
White bougainvillea flowers with blue sky copy space
TWÓJ AUDYTOR ENERGETYCZNY: "Audyt czyste powietrze" - czyli na co warto zwrócić uwagę na początku drogi?
Czytaj więcej
Ecological,House,With,Low,Consumption,On,Renovation,With,Insulation
„Nowy program pomocowy FENX.01.01 Efektywność energetyczna”
Czytaj więcej
biale-certyfikaty
Twój audytor energetyczny: „Białe certyfikaty” czyli świadectwa efektywności energetycznej jako sposób na poprawę efektywności energetycznej w budynkach.
Czytaj więcej
hands-holding-light-bulbs
Klaster energii: Nowa era współpracy w branży energetycznej
Czytaj więcej

Kategorie