Bonega Menso

+48 517 057 707

info@bonegamenso.pl

Toszecka 25b/6

44-102 Gliwice

TWÓJ AUDYTOR ENERGETYCZNY: Audyt energetyczny dużego przedsiębiorstwa. Wymogi, zasady i zwolnienia od obowiązku.

TWÓJ AUDYTOR ENERGETYCZNY: Audyt energetyczny dużego przedsiębiorstwa. Wymogi, zasady i zwolnienia od obowiązku.

Audyt energetyczny dużego przedsiębiorstwa. Wymogi, zasady i zwolnienia od obowiązku.

Obowiązek audytu energetycznego dla dużych przedsiębiorstw w Polsce wynika z przepisów unijnych oraz krajowych, a jego celem jest zwiększenie efektywności energetycznej przedsiębiorstw. Zgodnie z Ustawą z dnia 20 maja 2016 r. o efektywności energetycznej, duże przedsiębiorstwa są zobowiązane do przeprowadzania audytów energetycznych co cztery lata. W artykule postaram się odpowiedzieć na pytanie, jakie podmioty dokładnie podlegają obowiązkowi, w jaki sposób należy go realizować, kto taki audyt może przeprowadzić, a także jakie przedsiębiorstwa są wyłączone z ustawowego obowiązku. 

Duże przedsiębiorstwo – definicja. 

Duże przedsiębiorstwo to firma, która zatrudnia znaczną liczbę pracowników oraz osiąga wysokie przychody. W Polsce za duże przedsiębiorstwo uznaje się podmiot zatrudniający 250 i więcej pracowników. Jednak nie tylko liczba zatrudnionych osób decyduje o wielkości przedsiębiorstwa, ale przede wszystkim jego wyniki finansowe. Status dużego przedsiębiorstwa otrzymuje firma, której roczny obrót przekracza 50 mln Euro, a bilans roczny – 43 mln Euro. W związku z osiągnięciem przed dany podmiot gospodarczy satusu dużego przedsiębiorstwa, prawo nakłada na nie wiele obowiązków, część z nich wynika z prawa handlowego, ale także z innych przepisów, np. jak ze wspomnianej powyżej Ustawy o efektywności energetycznej. 

Na czym polega audyt energetyczny dużego przedsiębiorstwa?

Audyt energetyczny dużego przedsiębiorstwa to szczegółowa analiza zużycia energii w firmie, mająca na celu identyfikację obszarów, w których można poprawić efektywność energetyczną oraz zredukować koszty. Proces ten obejmuje ocenę systemów energetycznych, urządzeń, procesów produkcyjnych oraz zachowań użytkowników energii. Zgodnie z Ustawą z dnia 20 maja 2016 r. o efektywności energetycznej po zakończeniu audytu przedsiębiorca zobowiązany jest do złożenia zawiadomienia o przeprowadzonym audycie do Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. W zawiadomieniu wskazuje zidentyfikowane w audycie możliwości uzyskania oszczędności zużywanej w przedsiębiorstwie energii.

Celem audytu energetycznego jest przede wszystkim:

  1. Ocena zużycia energii: Zidentyfikowanie źródeł zużycia energii w przedsiębiorstwie oraz wskazanie obszarów, w których można wprowadzić oszczędności.
  2. Rekomendacje: Opracowanie rekomendacji dotyczących poprawy efektywności energetycznej, co może przyczynić się do zmniejszenia kosztów operacyjnych.
  3. Przestrzeganie przepisów: Wypełnienie wymogów prawnych, co jest istotne dla uniknięcia potencjalnych kar.

Podczas audytu analizowane są m.in.:

  1. Zużycie energii – jakie są źródła zużycia i jakie są trendy w czasie.
  2. Efektywność urządzeń – czy stosowane technologie są nowoczesne i energooszczędne.
  3. Oszczędności – potencjalne obszary do wprowadzenia usprawnień i inwestycji.
  4. Zarządzanie energią – jakie są procedury i polityki dotyczące zarządzania energią w firmie.

Wyniki audytu są przedstawiane w formie raportu, który może zawierać rekomendacje dotyczące działań, które mogą przynieść oszczędności oraz poprawić wpływ przedsiębiorstwa na środowisko. 

Audyt energetyczny przedsiębiorstwa. Czy warto?

Choć w artykule skupiamy się na obowiązku nałożonym na dużych przedsiębiorców, warto podkreślić, że audyt energetyczny dla dużego przedsiębiorstwa jest tym samym dokumentem, który zleca do wykonania wiele innych, mniejszych podmiotów np. w celu przygotowania się do działań modernizacyjnych w zakładzie pracy. Jako audytor energetyczny do znudzenia powtarzam, że audyt energetyczny to nie zbędna formalność, a nieoceniona wiedza, która przy mądrym zarządzaniu firmą, może przełożyć się na wyniki finansowe firmy. 

Przeprowadzanie audytów energetycznych w przedsiębiorstwach ma wiele korzyści:

  • Zidentyfikowanie oszczędności: Audyt pozwala na zidentyfikowanie obszarów, w których można zmniejszyć zużycie energii, co prowadzi do redukcji kosztów operacyjnych.
  • Optymalizacja procesów: Analiza zużycia energii może ujawnić nieefektywne procesy produkcyjne lub technologiczne, które można zoptymalizować.
  • Zwiększenie konkurencyjności: Zmniejszenie kosztów energii przekłada się na lepszą konkurencyjność na rynku.
  • Zrównoważony rozwój: Audyty energetyczne pomagają przedsiębiorstwom w osiąganiu celów zrównoważonego rozwoju i redukcji emisji CO2.
  • Wzrost świadomości energetycznej: Audyt zwiększa świadomość pracowników na temat efektywnego wykorzystania energii, co może prowadzić do dalszych oszczędności.
  • Inwestycje w nowe technologie: Wyniki audytu mogą wskazać obszary, gdzie warto zainwestować w nowoczesne technologie i źródła energii odnawialnej.

 

Dzięki tym aspektom audyty energetyczne stanowią istotny element strategii zarządzania energią w dużych i mniejszych przedsiębiorstwach.

Kto może przeprowadzić audyt dla dużego przedsiębiorstwa?

Audyt energetyczny dużego przedsiębiorstwa powinien przeprowadzić Uprawniony audytor energetyczny – osoba posiadająca odpowiednie kwalifikacje, certyfikaty i doświadczenie w zakresie audytów energetycznych. Z zasady powinien być to podmiot niezależny od audytowanego przedsiębiorstwa. Często pomimo, że duże zakładu posiadają własnych audytorów, to obowiązek audytu dużego przedsiębiorstwa realizują przez firmę zewnętrzną. 

Zwolnienia z obowiązku audytu dużego przedsiębiorstwa.

Przepisy przewidują, że duże przedsiębiorstwa posiadające system zarządzania energią określony w Polskiej Normie dotyczącej systemów zarządzania energią, wymagań i zaleceń użytkowania lub system zarządzania środowiskowego, o którym mowa w art. 2 pkt 13 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1221/2009 z 25 listopada 2009 r. w sprawie dobrowolnego udziału organizacji w systemie ekozarządzania i audytu we Wspólnocie (EMAS), są zwolnione z obowiązku przeprowadzania audytu dużego przedsiębiorstwa pod warunkiem, że w ramach funkcjonującego w zakładzie systemu przeprowadzono już audyt energetyczny przedsiębiorstwa. Taki dokument firma ma obowiązek przetrzymywać przez okres pięciu lat i udostępnić do wglądu w wypadku kontroli.

Mam nadzieję, że informacje zawarte w artykule rozjaśniły Państwu kilka kwestii związanych z obowiązkiem przeprowadzenia okresowych audytów energetycznych dużych przedsiębiorstw. Zainteresowane podmioty zachęcam do złożenia zapytania przez nasz formularz kontaktowy.

 

Bonega Menso

Ostatnio dodane

Świadectwo energetyczne za 100 zł
Świadectwo energetyczne za 100 zł online?
Czytaj więcej
Bon na audyt
Bon na audyt – konsultacja Czyste Powietrze.
Czytaj więcej
zasierzutny-widok-euro-banknoty-w-otwartym-szklanym-sloju
Pożyczki na Efektywność Energetyczną w Śląsku
Czytaj więcej
kobiece-projekty-srodowiskowe-planowania
Pożyczki na Odnawialne Źródła Energii w Subregionie Północnym Województwa Śląskiego
Czytaj więcej
Inspekcja_budynku_przy_wykorzystaniu_kamery_termowizyjnej_-__r_d_o_FLIR_lightbox
PORA NA TERMOWIZJĘ!
Czytaj więcej
czerwona-remiza-strazacka-z-duzym-budynkiem-w-tle_889227-26114
Program Eko Remiza – Dofinansowanie dla Ochotniczych Straży Pożarnych
Czytaj więcej
michal_rutecki-Egzamin-do-rekomendacji-ZAE-audyty-energetyczne-budynkow-jednorodzinnych-Certyfikat-do-rekomendacji-ZAE-E-learning-FPE_page-0001 — kopia
Rekomendacji ZAE dla naszego audytora energetycznego
Czytaj więcej
download (1)
FAQ – Program Czyste Powietrze i Audyty Energetyczne
Czytaj więcej
myslenie-biznesowej-kobiety-w-srednim-ujeciu
Audytor energetyczny – jak ważny to wybór?
Czytaj więcej
czyste-powietrze-2022-zmiany-warunki-terminy
Program "Czyste Powietrze" w nowej odsłonie! Podsumowanie istotnych zmian.
Czytaj więcej

Kategorie