Audyt energetyczny dużego przedsiębiorstwa. Wymogi, zasady i zwolnienia od obowiązku.
Obowiązek audytu energetycznego dla dużych przedsiębiorstw w Polsce wynika z przepisów unijnych oraz krajowych, a jego celem jest zwiększenie efektywności energetycznej przedsiębiorstw. Zgodnie z Ustawą z dnia 20 maja 2016 r. o efektywności energetycznej, duże przedsiębiorstwa są zobowiązane do przeprowadzania audytów energetycznych co cztery lata. W artykule postaram się odpowiedzieć na pytanie, jakie podmioty dokładnie podlegają obowiązkowi, w jaki sposób należy go realizować, kto taki audyt może przeprowadzić, a także jakie przedsiębiorstwa są wyłączone z ustawowego obowiązku.
Duże przedsiębiorstwo – definicja.
Duże przedsiębiorstwo to firma, która zatrudnia znaczną liczbę pracowników oraz osiąga wysokie przychody. W Polsce za duże przedsiębiorstwo uznaje się podmiot zatrudniający 250 i więcej pracowników. Jednak nie tylko liczba zatrudnionych osób decyduje o wielkości przedsiębiorstwa, ale przede wszystkim jego wyniki finansowe. Status dużego przedsiębiorstwa otrzymuje firma, której roczny obrót przekracza 50 mln Euro, a bilans roczny – 43 mln Euro. W związku z osiągnięciem przed dany podmiot gospodarczy satusu dużego przedsiębiorstwa, prawo nakłada na nie wiele obowiązków, część z nich wynika z prawa handlowego, ale także z innych przepisów, np. jak ze wspomnianej powyżej Ustawy o efektywności energetycznej.
Na czym polega audyt energetyczny dużego przedsiębiorstwa?
Audyt energetyczny dużego przedsiębiorstwa to szczegółowa analiza zużycia energii w firmie, mająca na celu identyfikację obszarów, w których można poprawić efektywność energetyczną oraz zredukować koszty. Proces ten obejmuje ocenę systemów energetycznych, urządzeń, procesów produkcyjnych oraz zachowań użytkowników energii. Zgodnie z Ustawą z dnia 20 maja 2016 r. o efektywności energetycznej po zakończeniu audytu przedsiębiorca zobowiązany jest do złożenia zawiadomienia o przeprowadzonym audycie do Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. W zawiadomieniu wskazuje zidentyfikowane w audycie możliwości uzyskania oszczędności zużywanej w przedsiębiorstwie energii.
Celem audytu energetycznego jest przede wszystkim:
Podczas audytu analizowane są m.in.:
Wyniki audytu są przedstawiane w formie raportu, który może zawierać rekomendacje dotyczące działań, które mogą przynieść oszczędności oraz poprawić wpływ przedsiębiorstwa na środowisko.
Audyt energetyczny przedsiębiorstwa. Czy warto?
Choć w artykule skupiamy się na obowiązku nałożonym na dużych przedsiębiorców, warto podkreślić, że audyt energetyczny dla dużego przedsiębiorstwa jest tym samym dokumentem, który zleca do wykonania wiele innych, mniejszych podmiotów np. w celu przygotowania się do działań modernizacyjnych w zakładzie pracy. Jako audytor energetyczny do znudzenia powtarzam, że audyt energetyczny to nie zbędna formalność, a nieoceniona wiedza, która przy mądrym zarządzaniu firmą, może przełożyć się na wyniki finansowe firmy.
Przeprowadzanie audytów energetycznych w przedsiębiorstwach ma wiele korzyści:
Dzięki tym aspektom audyty energetyczne stanowią istotny element strategii zarządzania energią w dużych i mniejszych przedsiębiorstwach.
Kto może przeprowadzić audyt dla dużego przedsiębiorstwa?
Audyt energetyczny dużego przedsiębiorstwa powinien przeprowadzić Uprawniony audytor energetyczny – osoba posiadająca odpowiednie kwalifikacje, certyfikaty i doświadczenie w zakresie audytów energetycznych. Z zasady powinien być to podmiot niezależny od audytowanego przedsiębiorstwa. Często pomimo, że duże zakładu posiadają własnych audytorów, to obowiązek audytu dużego przedsiębiorstwa realizują przez firmę zewnętrzną.
Zwolnienia z obowiązku audytu dużego przedsiębiorstwa.
Przepisy przewidują, że duże przedsiębiorstwa posiadające system zarządzania energią określony w Polskiej Normie dotyczącej systemów zarządzania energią, wymagań i zaleceń użytkowania lub system zarządzania środowiskowego, o którym mowa w art. 2 pkt 13 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1221/2009 z 25 listopada 2009 r. w sprawie dobrowolnego udziału organizacji w systemie ekozarządzania i audytu we Wspólnocie (EMAS), są zwolnione z obowiązku przeprowadzania audytu dużego przedsiębiorstwa pod warunkiem, że w ramach funkcjonującego w zakładzie systemu przeprowadzono już audyt energetyczny przedsiębiorstwa. Taki dokument firma ma obowiązek przetrzymywać przez okres pięciu lat i udostępnić do wglądu w wypadku kontroli.
Mam nadzieję, że informacje zawarte w artykule rozjaśniły Państwu kilka kwestii związanych z obowiązkiem przeprowadzenia okresowych audytów energetycznych dużych przedsiębiorstw. Zainteresowane podmioty zachęcam do złożenia zapytania przez nasz formularz kontaktowy.
Ostatnio dodane
Kategorie